Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2024. novemberi hírösszesítő

Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2024. novemberi hírösszesítő

Az aktuális hírlevél az elmúlt hónap bűnügyi híreiből készült összesítő, melyek forrása a police.hu oldal.


A NŐK ELLENI ERŐSZAK MEGSZÜNTETÉSÉÉRT VILÁGNAP NOVEMBER 25.

A Nők elleni erőszak felszámolásának világnapja Latin-Amerikából ered, ott 1981 óta emlékeznek meg az évfordulóról, amely 3 nővér – Minerva, Patria és Teresa Mirabal meggyilkolásának napja. A dominikai diktátor, Rafael Leónidas Trujillo parancsára, 1960. november 25-én ölték meg a 3 testvért, testüket egy dzsipbe rakták, amit aztán lelöktek egy szakadékba, hogy balesetnek álcázzák a történteket.

Nők ellen világszerte követnek el nemi erőszakot, családon belüli erőszakot és az erőszak egyéb formáit. A téma nagyságrendje és valódi természete gyakran rejtve marad. Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17-én nyilvánította e napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává.

Amennyiben bántalmazás (akár szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata, Önnek joga van segítséghezre.

A SEGÍTSÉGNYÚJTÁS LEHETŐSÉGEI, SZERVEZETEI, FÓRUMAI AZ ALÁBBIAK:
- GYERMEKJÓLÉTI KÖZPONT ÉS CSALÁDSEGÍTŐ SZOLGÁLAT
- ORSZÁGOS KRÍZISKEZELŐ ÉS INFORMÁCIÓS TELEFONSZOLGÁLAT SEGÉLYVONALA: +36-80-20-55-20
- NŐK A NŐKÉRT EGYÜTT AZ ERŐSZAK ELLEN EGYESÜLET: +36 80 505 101, NANE.HU
- ÁLDOZATSEGÍTŐ SZOLGÁLAT: 06 80 225 225


GYERMEKJOGI VILÁGNAP

A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési előadói illetékességi területükön nem csak a Gyermekjogi világnap ünnepi időszakában,
hanem teljes éven át kiemelten kezelik az ifjúság védelmét, változatos prevenciós eszköztárral szolgálják a fiatalkori bűnelkövetés és áldozattá válás megelőzését.

A gyermekjogok azokat az alapvető jogokat jelentik, amelyek minden gyermeknek járnak. Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye alapján a gyermeknek
joga van a méltósághoz, az egészséghez, az oktatáshoz, a védelemhez, és a szabad véleménynyilvánításhoz. A gyermekek jogainak tiszteletben tartása kiemelkedő fontosságú, melyet a bűnmegelőzési előadásaink alkalmával az osztálytermekben, iskolán kívüli foglalkozások keretében közvetítünk.

A Gyermekjogi Egyezmény egy olyan nemzetközi megállapodás, ami azért jött létre 1989-ben, hogy a világ minden országában ugyanazokat a gyerekjogokat tartsák be. Magyarország 1991-ben aláírta az egyezményt, ezért nálunk is ezek a gyerekjogok vesznek körül és védenek minden gyermeket.

Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye egyértelműen kimondja, hogy minden gyermeknek joga van a biztonságos környezethez és a fizikai és érzelmi egészséghez.

GYERMEKVÉDŐ HÍVÓSZÁM – NEM TUDJA, HOL TUD VESZÉLYEZTETETTSÉGGEL KAPCSOLATOSAN JELEZNI?

A Gyermekvédő Hívószám a veszélyeztetés jelzésének egyszerű és gyors lehetőségét biztosítja. A 06 80 212-021 telefonszámot bárki bármikor hívhatja, aki gyermeket vagy felnőttet érintő veszélyeztető helyzetet észlel.

A Gyermekvédő Hívószám ingyenesen hívható és napi 24 órában működik. A hívást képzett szakemberek fogadják, akik a jelzés fogadását követően
megteszik vagy kezdeményezik a szükséges intézkedéseket a veszélyeztetés megszüntetése érdekében.

A szolgáltatás célja tehát bármilyen, a gyermek vagy felnőtt veszélyeztetettségét jelző hívásra történő szakszerű, hatékony és időbeni reagálás biztosítása és elősegítése, függetlenül a jelzést tevő személyétől és annak jelzési kötelezettségétől.

Vigyázzunk együtt gyermekeink fizikai és mentális jólétére!


FELHÍVÁS A KIHŰLÉSES HALÁLESETEK MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN

Tanúsítson különös odafigyelést a veszélyes élethelyzetben lévő emberek irányába. Ha bármilyen életveszélyben lévő emberről van tudomása, tegyen bejelentést, hívja az közismert segélyhívószámokat!

A hajléktalanok mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a lakásukban, házukban – bármilyen okból – fűteni nem tudó, főleg egyedül élő, idős emberekre is.

A hideg időben mindenkire fokozott felelősség hárul, aki földön fekvő emberrel találkozik. A hidegben könnyen és gyorsan kihűlhetnek a szabadban elalvó emberek. A veszély nemcsak az utcán élő hajléktalanokat fenyegeti, hanem azokat is, akik éjszaka, például buszra várva elbóbiskolnak a megállóban.

Az alkoholos befolyásoltság a közhiedelemmel ellentétben kifejezetten rontja a túlélés esélyeit. Amíg a hőmérséklet tartósan fagypont alatt marad, mindenkire fokozott felelősség hárul, aki földön fekvő emberrel találkozik, és tétlenül elmegy mellette. 

A földön fekvő, padon ülő emberek keringése lelassul a nagy hidegben, cselekvőképességük a testhőmérséklet csökkenésével fokozatosan romlik, egy idő után már kifejezni sem tudják magukat.

Mindenki – lehetőségéhez képest – nyújtson segítséget a téli, hideg időjárási viszonyok beálltával. Ebben az időszakban nem csak az utcán élő emberek vannak veszélyben, de azok az idős, beteg, önmagukról nehezen gondoskodó emberek is, akik lakásokban, házakban élnek. 
Kérjük, az eddigieknél jobban figyeljenek a környezetükben élőkre, a legveszélyeztetettebb, tudottan magányos idős emberekre – füstöl-e a lakásuk kéménye – és az utcára szorult hajléktalanokra.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mindenkit arra kér, hogy ha kihűlés veszélyének kitett embert lát, értesítse a hajléktalan ellátás szolgálatát. A hajléktalan ellátó szervezetek mindenkit el tudnak helyezni, aki az ellátást elfogadja. A legnagyobb veszélyben azok a hajléktalan emberek vannak, akik ilyenkor is elutasítják a segítséget.

Krízishelyzetben Bács-Kiskun vármegyében hívja a +36 70 505 8080 telefonszámot.

A diszpécserszolgálatok és a hajléktalanellátók működésével kapcsolatos információk megtalálhatók
• a www.maltai.hu,
• a www.menhely.hu és
• a www.voroskereszt.hu honlapon.
A szociális intézmények folyamatosan fogadják a lakosság felől érkező jelzéseket és megteszik a szükséges intézkedéseket.

KÉRJÜK, HOGY MENNYIBEN TUDNAK OLYAN SZEMÉLYRŐL, AKIT BÁRMILYEN OKBÓL KIHŰLÉS VESZÉLYEZTETHET, TEGYENEK BEJELENTÉST AZ INGYENESEN HÍVHATÓ 112-ES TELEFONSZÁMON, ILLETVE JELEZZÉK A LAKÓHELY SZERINT ILLETÉKES ÖNKORMÁNYZATNAK!


BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG
BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLY
K E C S K E M É T

6000 Kecskemét, Batthyány u. 14., Postacím: 6001 Kecskemét, Pf.:302 Tel:76/513-300/30-27, BM: 33/30-27, BM 33/30-98, Mobil:: +3620/560-5146
e-mail: elbir [kukac] bacs [pont] police [pont] hu web: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes

Nők elleni rőszak megszüntetéséért.pdf
763.29 KB
nok-elleni-roszak-megszunteteseert.pdf
Gyermekjogi világnap.pdf
1.27 MB
gyermekjogi-vilagnap.pdf
FELHÍVÁS A KIHŰLÉSES HALÁLESETEK.pdf
1.28 MB
felhivas-a-kihuleses-halalesetek.pdf

Hasonló cikkek

Egyéni gazdaságok összeírása
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Önök településén (KISKŐRÖS) rendszeres mezőgazdasági összeírást hajt végre „Egyéni gazdaságok decemberi összeírása, 2024” elnevezéssel. Az adatfelvétel Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) szerinti nyilvántartási száma 2219.
Kiskőrösi Hírek
Megjelent Kiskőrös város ingyenes közéleti és kulturális havilapjának - a Kiskőrösi Híreknek - a 2024. novemberi száma.
Kiskőrösi Hírek
Megjelent Kiskőrös város ingyenes közéleti és kulturális havilapjának - a Kiskőrösi Híreknek - a 2024. októberi száma.