Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2024. júliusi hírösszesítő

Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2024. júliusi hírösszesítő

Az aktuális hírlevél az elmúlt hónap bűnügyi híreiből készült összesítő, melyek forrása a police.hu oldal.

MÁTRIX H Í R E K

TISZTELT OLVASÓ!

Korunk egyik legnagyobb, legfenyegetőbb bűnügyi kihívása az online térben elkövetett csalások elterjedése. A bűnözők név és arc nélkül támadnak, számtalan trükköt, módszert vetnek be a gyanútlan emberek pénzének megszerzésére. Egy óvatlan, pillanatnyi  döntés súlyos milliók – akár egy élet munkája teljes megtakarításának – elvesztését ered- ményezheti.

A rendőrség mindent megtesz az ilyen jellegű bűncselekmények felderítésére, a szervezetten dolgozó bűnözők elfogására, de a leghaté­konyabban együtt tudjuk megállítani őket.

Ne feledje:
Van megoldás, van védelem ellenük! Nincs egyedül! A legjobb fegyver a tájékozottság. Kiadványunk segít abban, hogy megismerje a mód­ szereiket, és ne dőljön be nekik.


TUDTA?

Az elmúlt években az állam­ polgári szokások változásával együtt – különösen a Covid­ időszak alatt – az online bűnözési módszerek is átalakultak. Az elmúlt három év adatai alapján a csalásokon belül az online térben elkövetettek száma nőtt a
legnagyobb mértékben. 2022­ben a csalások mintegy 50 százaléka tartozott ebbe a típusba, és ez az arány 2023­ban tovább emelkedett: tavaly az összes csalás 75,5 százalékát már az online térben követték el, és az okozott kár megközelítette a 14 milliárd forintot.

Ugyancsak jelentős emelkedés tapasztalható az online tér használatához kapcsolódó további bűncselekmények körében, így az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalások terén, amelyek száma több mint kétszeresére nőtt.


A CSALÓK FŐ MÓDSZEREI

ANYDESK­CSALÁS:
Online piactereken alkalmazott csalás­ típus. A „vevő” az eladásra kínált termék megvételéről és kifizetéséről tájékoztat,
és egy létező csomagküldő szolgálat nevével visszaélve egy hamis weboldalra irányít, ahol a bankkártyaadatokat kérik.

VISHING:
A csaló elhiteti, hogy a letöltendő program egy vírusirtó alkalmazás, azonban azzal a számítógép vagy telefon teljes
irányítását átveszi.

CSOMAGKÜLDŐS CSALÁS:
Hamis befektetési lehetőség nagy nyereség ígéretével, közismert emberek (politikusok, sportolók, médiaszemélyiségek) „ajánlásával”.

ADATHALÁSZAT:
Hamis banki ügyintézésnek álcázott telefonhívás.

BEFEKTETÉSI CSALÁS:
Hamis befektetési lehetőség nagy nyereség ígéretével, közismert emberek (politikusok, sportolók, médiaszemélyiségek) „ajánlásával”


ÜDV A MÁTRIXBAN!

Az elért eredményekről, a célokról és a bűnözőkkel folytatott harc jelenlegi állásáról beszélgettünk ÁLMOS GERGŐ őrnaggyal, az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Kiberstratégiai Osztályának vezetőjével.
HALLGASD MEG MOST!

Tavaly ősz óta a Mátrix Projekt keretében országosan mintegy 300 nyomozó foglalkozik az online térben vagy telefonon  Elkövetett csalások vissza­ szorításával és felderítésével. Az egység összehangoltan dolgozik a bűn­cselekményre utaló elsődleges jelzéstől a felderítésen át, egészen az ügy vád emeléséig. A közel 300 főt az Országos Rendőr­főkapitányság Bűnügyi
Főosztályán újonnan megalakult Kiberstratégiai Osztály munkatársai koordinálják, akik a rendőrség teljes kibervédelmi tevékenységét összehangolják, továbbá a nemzetközi kapcsolattartásért is felelősek.


TÁJÉKOZÓDJON!

A RENDŐRSÉG NEM KÉR PÉNZT SMS­BEN!
A rendőrség nevében küldenek szöveges üzeneteket a csalók, amelyben bírság befizetésére szólítanak fel. Ne dőljön be, alaposan gondolja át, mielőtt cselekszik! Bővebben

FELSZÁMOLTÁK A CALL CENTER HÁLÓZATOT
Közös nemzetközi akcióban számolták fel a rendőrök az eddigi legnagyobb illegális call center hálózatot Ukrajnában. Az akció során 41 embert fogtak el, akik kifejezetten magyar állampolgárok sérelmére követtek el Magyarországra irányuló online csalásokat az AnyDesk letöltetésével. Eddig közel 360 millió forint kárt okoztak.
Bővebben

TOVÁBBI EREDMÉNYEKÉRT, SIKEREKÉRT KATTINTS IDE!


MIT TEGYEN, HA MEGTÖRTÉNT A BAJ?

Csalás áldozataként sokkoló lehet felismerni a helyzetet és rádöbbenni arra, hogy megkárosítottak, megloptak bennünket, Visszaéltek a bizalmunkkal. De fontos megőrizni a nyugalmunkat, és a károk minimalizálása, a további veszteségek megelőzése érdekében minél hamarabb cselekedni kell!
Amennyiben úgy érzi, hogy csalás áldozatává vált, azaz illetéktelenekhez kerültek a személyes vagy bankszámlaadatai, online fiókjainak azonosítói, jelszavai (például internet- vagy mobilbanki fiókokhoz tartozó azonosítói és jelszavai), bankkártyaszáma és a hozzá tartozó CVC-kód, illetve egyéb azonosítást és hitelesítést végző eszköze (például mobiltelefon vagy token), vagy illetéktelenek a nevében banki alkalmazást aktiváltak, a legfontosabb, hogy ne késlekedjen!

HÍVJA TELEFONON A SZÁMLAVEZETŐ BANKJÁT, MAJD A RENDŐRSÉGET, ÉS JELENTSE BE AZ ESEMÉNYT!

Nagyobb esélye van a károk minimalizálására, a további veszteségek megelőzésére, valamint a bejelentés elmaradásából adódó esetleges jogi hátrányok kiküszöbölésére, ha a lehető leghamarabb cselekszik. Ezt tartsa szem előtt akkor is, ha nem biztos benne, hogy csalás történt, csak a lehetősége áll fenn; még mindig jobb egy „felesleges” ijedség miatt megbizonyosodni arról, hogy minden rendben van, mint későn eszmélni, és jelentős anyagi károkkal szembesülni. 
További tanácsok:
https://kiberpajzs.hu/visszaeles­aldozata­lettem


STRANDOK ÉS VIZEK VESZÉLYEI

A nyár egyik veszélyforrását a szabadvizek és a strandok jelentik. A fürdés tilalmát, vagy a veszélyes, fürdésre alkalmatlan helyeket “FÜRÖDNI TILOS!” táblával jelzik.
A folyóvizekben (folyók, vízfolyások, holtágak) és állóvizekben (mesterséges és természetes tavak) fürödni csak azokon a
helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve kijelölt fürdőhelyek. Szabadvizek mentén a legbiztonságosabb   kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés. Ezeket a helyeket szakemberek választják és jelölik ki. Ügyelni kell ezeken a helyeken,
hogy a fürdőhelyet kijelölő bóják között történjen a fürdőzés.

Tiltott helyeken különösen veszélyes a fürdőzés, ilyenek például a bányatavak, melyek hirtelen mélyülnek, veszélyes hulladékok lehetnek az aljukon, ráadásul csak a vizek felszíne meleg, az aljuk rendivül hideg lehet, ami a gyenge egészségi állapotban lévőkre rossz hatással lehet.

- Ne vigye magával csak a legszükségesebb dolgokat!
- Kerülje az értékes ékszer, nagyobb mennyiségű készpénz, műszaki cikk, feltűnő érték vízpartra történő kivitelét.
- Amennyiben a bankkártyát vitték el intézkedjen a telefonon vagy applikáción történő letiltásáról, lakáskulcs esetén  Zárcseréről (bankkártya mellett ne tárolja PIN kódját).

Vízparti lopások megelőzése érdekében néhány javaslat!

- Készpénzt, autókulcsot – a fenti okok miatt – vigye magával valamilyen vízhatlan tárolóeszközben, amit esetleg nyakban hordhat.
- Amennyiben működik értékmegőrző, azt vegye igénybe. Ennek kulcsa mindig legyen Önnél. Lopás észlelése esetén azonnal értesítse a rendőrséget, a helyi biztonsági szolgálatot, és a fürdőhely személyzetét, adjon pontos tárgyleírást az elvitt dolgokról, az elkövető(k) személyéről.
- Hasznos lehet, ha fényképet készít értékeiről és megjegyzi azok ismertető jeleit, amelyek a későbbi azonosítást megkönnyíthetik (műszaki cikk esetén: típus, gyári szám, IMEI szám)!
- A helyszínt őrizze meg eredeti állapotában, és ne nyúljon ahhoz, amihez a tettes láthatóan hozzáérhetett, vagy amit hátrahagyott (a rögzített nyomok bizonyítékul szolgálhatnak). A hatóság kiérkezéséig a terület őrzéséről valaki gondoskodjon.


Gépjárművének biztonságát is tartsa szem előtt!

Parkoljon jól látható helyre és vegye figyelembe, hogy ha bármilyen értéket hagy autójában, akkor gépkocsija feltörés Veszélyének van kitéve. Az esetek jelentős részében a rongálási kár nagyobb a lopás okozta kárértéknél. Mindezek figyelembevételével az áldozattá válás megelőzése és a kárérték minimalizálása érdekében kérjük, fogadja meg alábbi tanácsokat:
- A parkolóhely megválasztásánál legyen szempont, hogy általában kijelölt, vagy védett parkolóban álljon le (kültéri kamera, őrzött parkoló)! 
- Fontos, hogy gépjárművét mindig zárja le, az ablakokat résnyire se hagyja nyitva, és emellett használja a járműbe beépített mechanikai, illetve elektronikus védelmi és riasztó berendezéseket is.
- Az utastérben ne hagyjon semmiféle értéktárgyat (ruhát, táskát, elektronikai eszközt). Komolyabb értéket a csomagtartóban sem érdemes hagyni, mert ott sincs mindig biztonságban, mivel az elkövetők már előzően is kifigyelhetik mit pakolunk abba (pl. strand parkolójában).
- Soha ne hagyja gépkocsija kulcsát strandon a parton hagyott holmik között, mert könnyen eltulajdoníthatják azt, és azzal gépkocsiját is ellophatják.
- Nyaralója, szálláshelye udvarán leparkolt autóját is mindig zárja le, ablakait húzza fel és ne hagyjon abban semmilyen értéket!


Bűncselekmény észlelése esetén hívja a 112-es segélyhívószámot!


Soha ne hagyjon embert vagy állatot lezárt autóban a tűző napon!

A nyári közúti közlekedésbiztonsági kampányok kihagyhatatlan részeit képezik azok az üzenetek, miszerint senki ne parkoljon gépkocsijával a tűző napon, továbbá senki ne hagyja a gyermekét, esetleg háziállatát az autóban. Ezek a figyel meztetések évről évre visszatérő elemei a preventív munkának.

Sajnos a figyelemfelhívások ellenére minden évben történnek olyan események, amikor az nagyon magas hőmérséklet, illetve a hőguta következtében emberéletek kerülnek veszélybe. Az átforrósodás még enyhe levegőmozgás mellett is kialakulhat, aminek egyenes következménye a hőguta – már ha ül valaki az autóban.

A hőgutáról tudni lehet, hogy általában 40 °C feletti testhőmérsékletnél alakul ki, amikor a test verejtékezése leáll, a test hőmérséklete jelentősen megemelkedik, a bőr kipirul és forróvá válik, majd a keringés rendszere fokozatosan összeomlik.
Eleinte az érintett csak azt érzi, hogy fáj a feje, rossz a közérzete, szédülni kezd, bágyadttá válik, majd hányinger kínozza. A későbbiekben a folyamat súlyosbodik, koncentrációzavar és hányás jelentkezhet, majd az autóban ülő személy elvesztheti az eszméletét. A hőguta sajnos halálos kimenetelű is lehet. Fontos tudni, hogy a gyerekeket a hőguta veszélye fokozottabban érinti, s hasonló a helyzet a házi kedvencekkel, például a kutyákkal is.

Mi a teendő, ha egy síró csecsemőt vagy kisgyermeket talál a bezárt autóban?

Késlekedés nélkül kérjen segítséget a 112 központi segélyhívó telefonszámon! Ne vesztegesse az időt arra, hogy megkeresse a szülőket! Ha módjában áll a gyermeket kimenteni a gépjárműből, azonnal helyezze hűvös, árnyékos helyre az orvosi segítség megérkezéséig. Érdemes ilyenkor hideg vizes törölközővel törölgetni, legyezgetni, vagy akár hideg vizes lepedőbe csavarni.

A nyári hőségben háziállatát se hagyja semmi esetre sem az autóban magára!

Mivel az állatok alig tudnak izzadni, ugyanolyan rosszul viselik a hőséget, mint a gyerekek. Előfordulhat, hogy valaki autóba zárt kutyát lát kánikulában, és szeretne segíteni rajta – akkor szintén hívja a 112 központi segélyhívó telefonszámot. 

Forrás: kozlekedesbiztonsag.kti.hu


BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG
BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLY
K E C S K E M É T

6000 Kecskemét, Batthyány u. 14., Postacím: 6001 Kecskemét, Pf.:302 Tel:76/513-300/30-27, BM: 33/30-27, BM 33/30-98, Mobil:: +3620/560-5146
e-mail: elbir [kukac] bacs [pont] police [pont] hu web: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes

ELBIR 2024 nyár hőguta.pdf
600.4 KB
elbir-2024-nyar-hoguta.pdf
Online térben elkövetett csalások 2024.pdf
3.42 MB
online-terben-elkovetett-csalasok-2024.pdf
Strandok veszélye 2024. nyár.pdf
937.91 KB
strandok-veszelye-2024-nyar.pdf

Hasonló cikkek

Adventi Programok a főtéren
Adventi tér - Kiskőrös, Petőfi tér
Kiskőrösi Hírek
Megjelent Kiskőrös város ingyenes közéleti és kulturális havilapjának - a Kiskőrösi Híreknek - a 2024. decemberi száma.
Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer
Az aktuális hírlevél az elmúlt hónap bűnügyi híreiből készült összesítő, melyek forrása a police.hu oldal.