„Kiskőrösért” díj - 2019 - ifj. Kunhegyesi Ferenc

„Kiskőrösért” díj - 2019 - ifj. Kunhegyesi Ferenc

  • 2019. március 20.

Ifj. Kunhegyesi Ferenc egy négygyermekes, tradicionális lovári nyelvet beszélő család első gyermeke.1970-ben, Kiskunhalason született. Az általános iskolát és az ipari iskolát Kiskőrösön végezte. A roma kultúra hagyományait, szokásrendszerét ápoló, a nyelvet értő és később tanító felnőtté vált. Fiatal korától kezdve érdekelte a tánc és a képzőművészet. Táncművészeti tanulmányait, tudását neves budapesti stúdiókban fejlesztette, majd rendszeres turnékon kamatoztatta Európában és Magyarországon.

2000-től éveken át Szentandrássy István Kossuth-díjas roma festőművész tanította a grafikai és a festészeti ismeretekre. ifj. Kunhegyesi Ferenc tudatosan vállalja a figurális ábrázolásmódot, képein legtöbbször portrékat jelenít meg.

2001-ben a Kiskőrösi Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben kezdett dolgozni. Hátrányos helyzetű és roma gyerekek számára kidolgozott művészetterápiás foglalkozásaival próbálta enyhíteni a tanulási és a magatartási nehézségekkel küzdő gyermekek életét. Nevéhez fűződik a 2007-ben kidolgozott Romano Zsanipe (Cigány Tudás) tanítást kísérő projekt kidolgozása, melyből azóta jó gyakorlat vált, és oktató kisfilm is készült az összegyűjtött anyagból. A projekt a roma történelem, irodalom és képzőművészet egy-egy szeletét mutatja be korszerű tanulásszervezési eljárás formájában.

6 éven át dolgozott a Roma Mentor Programban, melynek célja volt, hogy példaértékű roma személyeket ismertessen meg az ország különböző pontjain élő gyermekekkel.

A gyermekekkel való foglalkozás a mai napig fontos része életének. Rendszeresen tart előadásokat, bemutató órákat az ország különböző részein. Foglalkozásainak célja a roma származású tanulók társadalmi integrációjának támogatása.

2000-2006 között főszerkesztőként dolgozott az Aroma Rádiónál és szerkesztő-riporterként a C-rádióban, ahol cigány nyelvű műsorokat vezetett. Sokoldalúságának bizonyítéka számos dokumentumfilm.

2009-ben a bódvalenkei freskófaluban készített el két monumentális (2 x 40 négyzetméteres) szekkót. A Tanítót és a Bódvalenke balladája című műveit eddigi fő alkotásainak tekinti.

2011-ben alapító tagja lett a „Kőrös Körül” Képzőművészeti Egyesületnek, 2013-ban pedig az Aknay János által összefogott Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagjai közé választották.

15 éve lovári nyelvű hanganyagban rögzíti a romák szokásait, meséit. Gyűjtéseit közkinccsé tette, azokat a Rádió C sugározta és az MR4 jelenleg is a műsorán tartja.

Édesapja halála után átvette a roma kisebbségi önkormányzat vezetését. Önzetlenül segíti a roma családokat abban, hogy megtalálják helyüket a 21. század modern Magyarországában. A roma nyelvjárások értékét hangoztatja, a roma kultúra a fontosságát, sokszínűségét és szépségét hirdeti. Ifj. Kunhegyesi Ferenc festőművész művei a Kiskőrösi Értéktár részét képezik. Festményei a kiskőrösi Petőfi Sándor Emlékmúzeumban, a pécsi Rácz Aladár Közösségi Házban, a budapesti Romano Kher közgyűjteményében és az Ágnes Galériában is megtekinthetők.

A roma gyermekek között folytatott képességfejlesztő, tehetséggondozó munkájáért és a Kiskőrös városában végzett művészeti tevékenységéért 1999-ben megkapta a „Kiskőrös Város Kultúrájáért” kitüntetést.

2006-ban az Országos Roma Kisebbségi Önkormányzat a „Roma Kultúráért” kitüntetéssel ismerte el munkásságát.

Kimagasló művészi munkásságáért és példamutató társadalmi szerepvállalásáért a VOSZ 2018-ban Bács Kiskun megyei Prima - díjjal tüntette ki, közösségépítő munkájáért pedig megkapta az országos Nemzetiségekért díjat.

Kiskőrös Város Képviselő-testülete „Kiskőrösért” díjat adományoz ifj. Kunhegyesi Ferenc részére.


Kapcsolódó cikk: Városi elismerések átadása Kiskőrösön - 2019