Az 1956-os forradalomra emlékezett a város

Az 1956-os forradalomra emlékezett a város

Az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmából rendezett megemlékezések már október 23-a előtt megkezdődtek. Az ’56-os kopjafánál a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola Petőfi Sándor Általános Iskolájának, valamint a KT Bem József Általános Iskola tanulói helyeztek el koszorút, majd a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola emléktáblájánál az intézmény diákjai emlékeztek.

Október 23-a reggelén ünnepélyes zászlófelvonással vette kezdetét az ünnepségsorozat. Kora este a római katolikus templomban a Seffer Attila plébános által bemutatott ünnepi szentmisét a forradalom áldozataiért ajánlották fel. Bobek Tamás káplán prédikációjában Kapisztrán Szent János alakját idézte meg. Mint mondta, amint a török veszedelem idején Kapisztrán is meghallotta az idők szavát, úgy 1956 hősei is felismerték az idők jeleit, a tettek idejét. S bár elbuktak, hősiességük példaértékű a ma élő utódok számára is. Kitért a napjainkban zajló eseményekre is, mellyel kapcsolatban leszögezte: a migránsok áradata kihívás elé állítja az európai keresztényeket. Szentbeszédét Szent Pio atyának a magyarokra vonatkozó reményteli látomásával zárta.

A misét követően az ünneplő közösség fáklyákkal vonult az ’56-os kopjafához, ahol a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola diákjai irodalmi műsorban idézték fel a forradalom emlékét, megható előadásukat Kiskőrös Város Fúvószenekarának muzsikája méltóképp keretezte be.

Pohankovics András alpolgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy október 23-a nemcsak a magyarok, de a 20. század világtörténetében számos nép közös ünnepe. Felidézve a kiskőrösi eseményeket, kiemelte, hogy október 23-a kapcsán egyszerre lakozik bennünk a büszkeség, a hit és a fájdalom. Szólt a forradalom jelenlévő hőseihez is, fejet hajtva előttük. Márai Sándort idézve hangsúlyozta: apáink a magyar nemzet lelki szabadságáért is vívták harcukat, s egy olyan szabad társadalomért küzdöttek, amelyet a bizalom és az összefogás tart össze, s amelyből jó születik: „Angyal, vidd meg a hírt az égből, mindig új élet lesz a vérből.”

Az ünnepség zárásaként koszorút helyezett el a kopjafánál a Kiskőrösi ’56-os Szövetség és az ’56-os Vitézi Rend részéről Faragó Imre és Gombár József, a Magyar Politikai Foglyok Országos Szövetségének képviseletében, Tóth Pál és Banyári Pál, majd Suba György ötvenhatos elítélt, valamint a kiskőrösi önkormányzat nevében Domonyi László polgármester és Pohankovics András alpolgármester. Az emlékezők fáklyákkal, gyertyákkal rótták le tiszteletüket ’56 hősei előtt.

Hasonló cikkek

A megyei I. osztályban szereplő Kiskőrösi NKSZSE női kézilabda csapata idén már két bajnoki mérkőzést is lejátszott. A lányok mindkét találkozót hazai környezetben rendezték volna meg, de a helyi sportcsarnok a járványhelyzet miatt nem látogatható, így idegenben játszottak pályaválasztóként.
A Kőrösszolg Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Schäffer Tamás mesélt hírportálunknak a tavalyi, 2020-as évükről. Milyen következményei voltak a vírus terjedését megelőző intézkedéseknek a cég életében, hogyan tervezték újra az évet, és milyen előrelátásokkal léptek 2021-be.  
„Akik a napot hozzák” címmel szerveztek roma kulturális rendezvénysorozatot április 8-án, pénteken a kiskőrösi művelődési központban.