Visszalépés az alapértelmezett megjelenítésre
Akik a napot hozzák

Akik a napot hozzák

„Akik a napot hozzák” címmel szerveztek roma kulturális rendezvénysorozatot április 8-án, pénteken a kiskőrösi művelődési központban. A város Cigány Nemzetiségi Önkormányzatának támogatásával megvalósult program elsősorban a gyerekeket szólította meg: őket a délelőtt folyamán és délután is vetített mesékkel várták, s délután a mesék egyik alkotójával, Horváth Máriával is lehetőségük nyílt beszélgetésre.

Horváth Mária grafikus szemet gyönyörködtető képeit is elhozta, az alkotásaiból nyílt kiállítást Domonyi László polgármester nyitotta meg, ismertetve a művésznő életútját, majd Babucsikné Zeikfalvy Anna kiskőrösi grafikusművész méltatta az alkotót. Horváth Mária nemcsak grafikus, de tervező is: emblémák, plakátok, mesekönyv- és tankönyv-illusztrációk kerülnek ki a keze alól, s foglalkozik látvány- és színpadtervezéssel, bábszínházi figuratervezéssel is. Mindemellett számos helyen nyílt kiállítása papírmasé munkáiból. Alkotásaival mindannyian találkozhattunk az elmúlt évtizedekben, hiszen a Magyar népmesék sorozat egyik rendezője volt, emellett nevéhez fűződik a sokunk által kedvelt Mézga család különös kalandjai vagy a Mesék Mátyás királyról című sorozat is.

Sokoldalúságát több díjjal is jutalmazták: az ottawai elsőfilmes díj mellett 1986-ban a hamiltoni reklámfilm-kategóriadíjat is elhozta, műveit egyebek mellett Krakkóban, Japánban és Kínában is különdíjakkal jutalmazták. Emellett 1990-ben és 2002-ben átvehette a szakma kimagasló elismerését, a Balázs Béla-díjat, 2010-ben pedig a Katona József-díjat. Mária a Kecskeméti Filmstúdió alapító tagja, szerzői filmjei bejárták a világot, sok elismerést hozva ezzel az alkotónak és Magyarországnak is.

Először a János vitéz című filmben működött közre, majd az első film, amelyben már animált, az Egér a Marson című mese volt.

Alkotásainak megkerülhetetlen része a költészet, a bensőséges emberi érzelmek, s legutóbb az itt is kiállított Cigánymesék című alkotásával került a figyelem fókuszába. Mint azt ő maga vallja: „Célom a cigány kultúra értékeinek jobb megismerése és felmutatása önmagunk és mások számára, melyhez cigány alkotók segítségét kértem. … A kiválasztott mesékben megmutatkozik a cigány lélek, és büszkén vállalható üzenetük van, a levonható tanulságok pedig általános érvényűek. Az élet teljességéről, a hűségről, a szerelemről, a vándorlásról, a cigányok eredettörténetéről, a humorukról, a család és az anya fontos szerepéről szólnak ezek a történetek.

Kunhegyesi Ferenc, a Cigány Nemzetiségi Önkormányzat vezetője hangsúlyozta: Horváth Mária alkotásai és a kiállítás egyik célja segíteni abban, hogy jobban megértsük s elfogadjuk egymást, évszázadok óta együtt élő cigányok és magyarok.

A kiállítás megnyitóját  Farkas Krisztián Roland, a kiskőrösi EGYMI 6. osztályos tanulójának meséje, valamint autentikus cigány muzsika és tánc tette  hangulatossá.

Hasonló cikkek

Az Agrár Expó titka: itt a termelő a fogyasztó szemébe néz!
Az aktuális hírlevél az elmúlt hónap bűnügyi híreiből készült összesítő, melyek forrása a police.hu oldal.
Megjelent Kiskőrös város ingyenes közéleti és kulturális havilapjának - a Kiskőrösi Híreknek - a 2024. márciusi száma.